چهار شنبه 1 خرداد 1398 ساعت 14:34 - تعداد بازدید : 701 چاپ خبر
اخبار دانشگاه جشنواره ورزشی بهاره
اداره تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
ورزش، این پدیده سازمان یافته اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ،ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به خود گرفته و از جنبه های گوناگونی قابل بررسی است.  یکی از مهم ترین جنبه های آن، همگانی بودن آن و به تعبیری ورزش همگانی است. ورزش همگانی با هدف افزایش مشارکت تمام گروه های اجتماعی و فراهم کردن تکثرگرایی ورزشی، تقویت ورزش قهرمانی، ورزش رقابتی، تفریحات سالم و ورزش تفریحی پایه گذاری شد .پل چارتیر ورزش همگانی را متعلق به فرهنگ یک جامعه می داند که دارای ارزش های واقعی مخصوص به خود است.
 ورزش همگانى یعنی ورزش براى همه. مفهوم ورزش همگانى كه شامل دامنه سنى سه تا بالاى هفتاد سال می شود، ا نواع مختلف فعالیت های جسمانی اعم  ازبازی هاى غیرمنظم و خودجوش بومى تا تمرین هاى بدنى منظم را در برگرفته كه شامل ورزش صبحگاهى، فعالیت در پار ك ها و فضاى باز، كوهپیمایى یا كلا س هاى آمادگى جسمانى می شود و عموماً به ورزش هاى گروهى غیر رقابتى و بدون هزینه و یا ارزان قیمت اطلاق می شود.
امروزه ورزش و به ویژه ورزش های همگانی از آن جا که موجب افزایش امید به زندگی از طریق ارتقای سلامت افراد جامعه می شود، یکی از زیرشاخص های توسعه انسانی در جوامع قلمداد می گردد. هم چنین به واسطه افزایش سلامت و نشاط در جامعه سبب کاهش هزینه های درمانی و بهداشتی می شود و بهره وری نیروی کار جامعه را بالا می برد و از این راه به توسعه همه جانبه آن جامعه کمک می کند. گذشته از این، ورزش همگانی در یک جامعه کارکردهای مطلوبی چون افزایش همدلی، تقویت همبستگی و مشارکت اجتماعی وتحکیم روابط و پیوندهای اجتماعی، کمک به فرایند جامعه پذیری  افراد نیز دارد.
نتایج پژوهش ها نشان می دهد دولت ها باید گسترش ورزش همگانی را سرلوحه برنامه های درازمدت خود قرار دهند, در غیر این صورت باید در انتظارآمارهای نگران کننده بیماری ها,  غیبت از کار در اثر بیماری های ناشی از کم تحرکی, افزایش مرگ و میر و کاهش سطح بهداشت عمومی باشیم.
 امروزه یکی از سیاست های مهم و قابل بحث در وزرات علوم و الخصوص در دانشگاهها ترویج ورزش همگانی در بین کلیه دانشجویان اعم از پسر ودختر ،کارمندان،استاید،اعضای هیت علمی و... می باشد به همین منظور سال گذشته به برگزاری اولین المپیاد ورزش همگانی برای کلیه دانشگاههای سراسر کشور در دو بخش خانمها و آقایان کرد که نشان از رویکرد درست و  ورزش مدار وزارت علوم می باشد در همین راستا مجتمع آموزش عالی  فنی مهندسی اسفراین نیز اقدام به برگزاری ششمین  دوره ورزش همگانی در بخش پسران و دختران  نمود . امید است با حمایت مدیران مجتمع آموزش عالی اسفراین  شاهد رونق ورزش همگانی برای کلیه دانشجویان (پسر،دختر) باشیم.
 
  • برگزاری همایش تیراندازی با کمان
اداره تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین با همکاری هیات تیراندازی با کمان به مناسبت هفته سراهای دانشجویی و گرامیداشت روز جوان اقدام به برگزاری همایش تیراندازی با کمان در روز سه شنبه 3/2/98 نمود. در این برنامه که با حضور بیش از 300 نفر از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی همراه بود مسابقه هیجان انگیزی در بخش خانم ها و آقایان برگزار شد که در پایان آقایان علی حاجی پور، محمد رحمتی و علیرضا طغرایی به ترتیب به مقام های اول تا سوم دست یافتند.

 
 
 
 
 
                                                              
 
 
در بخش دختران خانم ها راحله علی محمدی، عادله ایمانی و زهرا سنگ سفیدی به مقام های اول تا سوم را کسب کردند. به نفرات اول تا سوم از طرف دانشگاه هدایایی اهدا گردید.
همچنین در حاشیه این جشنواره برنامه باستانی دانشجویان نیز به سرپرستی دانشجو محسن کاووسی با همکاری هیات باستانی شهرستان اسفراین برگزار گردید و مسابقه درازنشت و شنا برای پسران و دارت برای دختران دانشجو برگزار گردید  کلیه درآمد حاصل از بلیط فروشی این جشنواره نیز صرف امور خیریه تقدیم به موسسه معلولین ذهنی امید گردید ضمنا دراین جشنواره از مرکز معلولین ذهنی امید نیز دعوت گردید تا بتوانند این بیماران نیز اوقات خوشی را درکنار شرکتت کنندگان تجربه کنند.
  • برگزاری مسابقه دارت
یک دوره مسابقه دارت برای دانشجویان دختر برگزار گردید که با قهرمانی خانم سیده محدثه حیدری موسوی،  نایب قهرمانی خانم عاطفه عابدی و کسب مقام سومی خانم زهرا منصوری همراه بود.
  • برگزاری جشنواره غذای سالم
اداره تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین با همکاری امور خوابگاه به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت جشنواره غذا با رویکرد غذای سالم را در روز پنجشنبه مورخ 12/2/98  برگزار نمود. در این برنامه که با حضور بیش از 70 نفر از دانشجویان دختر و پسر همراه بود 21 نوع غذای محلی شهرهای مختلف کشور طبخ گردید. پس از تست و داوری غذا ها توسط کارشناسان خانم ها هاشمی فر، فاطمه جاودان و سعیده رشید به ترتیب اول تا سوم شدند. در بخش آقایان، امیر مسعود موسوی و مهدی مردانی به ترتیب اول و دوم شدند.
 

 


 
  • برگزاری مسابقه والیبال دانشجویان دختر
اداره تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین به مناسبت هفته سراهای دانشجویی یک دوره مسابقات والیبال چهارنفره در روز پنجشنبه مورخ  5/2/98 برگزار نمود. در پایان مقام نخست نصیب تیم الف شامل خانم ها زهرا منصوری، مبینا لال عرب ، پروانه قدرتی و افسانه نصراله زاده شد.
  • برگزاری مسابقات فوتبال بهار  
تاریخ 24/01/98 اغاز نام نویسی تیم ها بوده که طی اعلامیه های چاپ شده در سطح دانشگاه اطلاع رسانی جامع صورت گرفته و تا پایان ساعت اداری 28/01/98 ثبت نام تیم ها پایان یافته و قرعه کشی مسابقات در تاریخ 28/01/98 با حضور سرپرست های 11 تیم صورت گرفته و از 29/01/98 مسابقات شروع شده وتا 10/02/97 به پایان رسید, ورودی هر تیم مبلغ 500000 ریال بوده و جوایز تیم های اول دوم سوم به ترتیب مبالغ  500000, ,400000 ریال بوده.لذا قابل ذکر است داوران مسابقات تا مرحله نیمه نهایی کارشناس تربیت بدنی و تعدادی از دانشجویان بوده است.

این دوره از مسابقات فوتبال  با حضور 11 تیم  12 نفری به صورت گروهی در 3 گروه که دو گروه 4 تیمی  و یک گروه 3تیمی  برگزار شد که از گروه 3 تیمی  2 تیم صعود کرده واز دو گروه دیگر 3 تیم به مرحله بعد صعود کردند که این مرحله پس از سید بندی و قرعه کشی  به صورت تک حذفی به رقابت پرداختند و در پایان تیم های بوفه و ولایت به ترتیب مقام های اول و دوم  را کسب کرده اند.منبع: 
نوشته شده توسط: مدیر سایت تربیت بدنی
کلمات کلیدی: 

اخبار مرتبط

تقدیر از برگزیدگان هفته تربیت بدنی
همایش پیاده روی همکاران مجتمع آموزش عالی اسفراین به مناسبت هفته تربیت بدنی
گزارش تصویری المپیادهای دختران
هفته تربیت بدنی(26مهر الی2 آبان) اداره تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین به مناسبت گرامیداشت هفته تربیت بدنی(26مهر الی2 آبان) و به منظور اشاعه روحیه شادی و نشاط در بین دانشجویان اقدام به برگزاری مسابقات ورزشی در 6 رشته ورزشی دارت، هفت سنگ مهارتی ،طناب زنی، فریزبی،آمادگی جسمانی و تیراندازی با کمان نمود.


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
آدرس دانشگاه : خراسان شمالی ، شهرستان اسفراین ،بلوار آزادگان ، نبش میدان مادر
تلفنهای دانشگاه : ۳ الی ۳۷۲۶۶۵۳۱-۰۵۸ - کد پستی : ۹۶۶۱۹۹۸۱۹۵